Żyjemy w społeczeństwie, w którym coraz większą wagę przywiązuje się do wizerunku, dlatego coraz więcej osób interesuje się hipertrofią mięśniową. Zasadniczo celem hipertrofii mięśniowej jest zwiększenie masy mięśniowej. Wiele osób błędnie uważa, że trening hipertroficzny jest tym samym, co trening siłowy. To prawda, że praca nad siłą jest konieczna, aby osiągnąć bardziej efektywny trening, ale faktem jest, że jest to trening o innych celach.
Hipertrofia mięśniowa w celu zwiększenia masy mięśniowej
W treningu hipertroficznym pracuje się z obciążeniem zbliżonym do 75% maksymalnego powtórzenia. Przynajmniej tak zalecają doświadczeni kulturyści w poradnikach na stronie www.kulturystyka24.pl. Ma to na celu zwiększenie masy mięśniowej oraz włókien mięśniowych. Mając to na uwadze, łatwiej jest zrozumieć, że mięśnie nie muszą pracować z maksymalną wydajnością, tak jakbyśmy wykonywali trening siłowy. W pewnym sensie trening hipertrofii mięśniowej staje się o wiele przyjemniejszy i bardziej znośny. Dzieje się tak dlatego, że możemy wykonywać większą liczbę ćwiczeń, dzięki czemu unikamy monotonii i cieszymy się bardziej urozmaiconym treningiem.
Kluczem są zestawy i powtórzenia
Prowadząc trening hipertroficzny, nie powinniśmy wykonywać więcej niż 5 zestawów ćwiczeń. Ponieważ w treningu hipertroficznym obciążenie jest mniejsze, możemy wydłużyć liczbę powtórzeń do prawie dwukrotnie większej niż w treningu siłowym.
Dlaczego warto pracować nad hipertrofią?
Oprócz zwiększania masy mięśniowej istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać ten rodzaj treningu. Oczywiście jednym z głównych powodów jest estetyka, a w odróżnieniu od innych rodzajów treningu, najlepsze rezultaty osiąga się prawdopodobnie dzięki treningowi hipertrofii mięśniowej.
Z drugiej strony, hipertrofia mięśniowa jest korzystna dla zdrowia. Można to zaobserwować na wiele sposobów, np. posiadanie większej ilości mięśni pozwala nam cieszyć się większą stabilnością stawów, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na urazy. Ponadto, ponieważ mięśnie potrzebują glukozy do funkcjonowania, treningi te są szczególnie zalecane osobom cierpiącym na cukrzycę, a także niezbędne w profilaktyce tej choroby.
Wreszcie, jest to rodzaj treningu, który ma bezpośredni wpływ na rozwój innych dyscyplin sportowych. Dzięki hipertrofii mięśniowej istnieje wiele dyscyplin sportowych, w których zawodnik posiadający większą beztłuszczową masę mięśniową ma przewagę. Dzięki tej masie mięśniowej są oni w stanie rozwinąć znacznie większą siłę, gdy jej potrzebują, a więc osiągają lepsze wyniki.